5. Осмислення, узагальнення, систематизація знань.


Давайте ми із вами пограємо у гру, яка носить назву «Заморочки із бочки».

(Група поділяється на три команди. На столі у глечику лежать аркуші із завданнями. Кожна команда по черзі представляє свого делегата для вибору завдання та дачі на нього свого варіанту відповіді)

Картка-завдання № 1

На регульованому перехресті головною дорогою їде легковий автомобіль. На другорядній дорозі справа зупинився вантажний автомобіль-рефрижератор, даючи дорогу легковому автомобілеві, що наближається до перехрестя (див. рис.).

Рис. Виникнення аварійної ситуації за участю легкового автомобіля і пішохода

Небезпечність цієї ситуації в тому, що вантажний автомобіль, який зупинився, закриває для водія легкового автомобіля видимість обстановки на тротуарі. У свою чергу, пішохід, який почав рухатися пішохідним переходом, з тієї самої причини не помічає легковий автомобіль. Як наслідок, їх шляхи перетинаються у конфліктній точці перехрестя.

Яких заходів повинен вжити водій легкового автомобіля для уникнення небезпечної ситуації?

(Можлива відповідь учня: водій легкового автомобіля мав перед в’їздом на перехрестя знизити швидкість і з особливою обережністю проїхати його, а в разі появи пішохода зупинитися і надати йому можливість безпечного переходу дороги.)

Картка-завдання № 2

Дорогою з двостороннім рухом, яка має дві смуги з позначеним нерегульованим пішохідним переходом, їде легковий автомобіль, а в зустрічному напрямку – вантажний автомобіль (див. рис.).

Рис. Порушення водієм легкового автомобіля правил проїзду пішохідного переходу

Водій легкового автомобіля не знижує швидкість, у тому числі й на під’їзді до пішохідного переходу, оскільки на проїзній частині його напрямку безлюдно. Водночас пішохід, який пропустив вантажний автомобіль, почав переходити дорогу. Оскільки водій легкового автомобіля не бачив пішохода за вантажним автомобілем, а пішохід з тієї самої причини не помічав легковий автомобіль, їхні шляхи перетнулися. Як наслідок, може статися наїзд на пішохода.

Яких заходів повинен вжити водій легкового автомобіля для уникнення небезпечної ситуації?

(Щоб запобігти нещастю, водій легкового автомобіля за такої ситуації має передбачити можливу появу на переході пішохода, вчасно знизити швидкість аж до зупинення транспортного засобу, аби надати пішоходу можливість безпечно перейти дорогу.)

Картка-завдання № 3

На дорозі з двома смугами руху в кожному напрямку з позначеним нерегульованим пішохідним переходом на правій смузі стоїть вантажний автомобіль, а лівою смугою рухається легковий автомобіль (див. рис.).

Рис. Виникнення аварійної ситуації на позначеному пішохідному переході.

Водій легкового автомобіля прямує лівою смугою, не знижуючи швидкість. Пішохід не бачить його через вантажний автомобіль, який зупинився перед пішохідним переходом, уступаючи дорогу пішоходу, і почав переходити проїзну частину. Оскільки водій легкового автомобіля також не бачить руху пішохода за вантажівкою, яка стоїть, він може вчинити на нього наїзд.

Яких заходів повинен вжити водій легкового автомобіля для уникнення небезпечної ситуації?

(Щоб уникнути наїзду на пішохода, водій легкового автомобіля мав передбачити можливу його появу, вчасно знизити швидкість аж до зупинення транспортного засобу, аби надати пішоходу можливість безпечно перейти дорогу.)

Картка-завдання № 4

На дорозі з трьома смугами руху в кожному напрямку з позначеним регульованим пішохідним переходом лівою смугою рухається легковий автомобіль. У зустрічному напрямку на ліву смугу зненацька перестроюється автобус (див. рис.)

Рис. Несподіване виникнення аварійної ситуації за участю пішохода.

Під час проїзду пішохідного переходу водій легкового автомобіля може вчинити наїзд на пішохода, який позадкував, наляканий несподіваним маневром автобуса.

Яких заходів повинен вжити водій легкового автомобіля для уникнення небезпечної ситуації?

(Водій легкового автомобіля повинен передбачити можливий розвиток ситуації, наближаючись до пішохідного переходу, знизити швидкість і бути готовим до гальмування та зупинення свого транспортного засобу.)

Картка-завдання № 5

На ділянці дороги, неподалік якої розташована школа, їде легковий автомобіль (див. рис.)

Рис. Виникнення аварійної ситуації.

Наведена ситуація може стати небезпечною в тому разі, якщо на шляху автомобіля в зоні розташування школи, позначеній дорожнім знаком 1.33 «Діти», з’явиться учень, який несподівано вибіг на проїзну частину.

Яких заходів повинен вжити водій легкового автомобіля для уникнення небезпечної ситуації?

(Водій автомобіля, щоб уникнути наїзду на школяра, мав враховувати, що попереджувальний дорожній знак «Діти» інформує про наближення до ділянки дороги, на проїзній частині якої можлива поява дітей, яким притаманна непередбачуваність дій, підвищити увагу до навколишньої обстановки і бути готовим до гальмування в разі виникнення небезпеки, а за потреби – і до зупинки автомобіля.)

Картка-завдання № 6

Дорогою з двостороннім рухом, яка має дві смуги, до нерегульованого пішохідного переходу наближається вантажний автомобіль, за ним прямує легковий автомобіль і виконує його обгін. У зустрічному напрямку їде автобус і також наближається до пішохідного переходу (див. рис.)

Рис. Виникнення аварійної ситуації на позначеному пішохідному переході.

Водій вантажного автомобіля, щоб не наїхати на пішохода, який безпосередньо перед ним вийшов на проїзну частину, несподівано загальмував і застосував маневр ліворуч. Водночас водій легкового автомобіля, аби уникнути зіткнення з вантажним автомобілем, виїхав на смугу зустрічного руху. Внаслідок цього розвивається небезпечна ситуація і може статися зіткнення легкового автомобіля з автобусом.

Яких заходів повинен вжити водій легкового автомобіля для уникнення небезпечної ситуації?

(Водій легкового автомобіля не повинен був виїжджати на смугу зустрічного руху перед пішохідним переходом і автобусом, що наближався по зустрічній смузі, водій вантажного – мав передбачити перехід пішоходом дороги, зменшити швидкість і зупинитись, аби не створювати останньому небезпеки, а пішохід – не повинен був починати перехід дороги у безпосередній близькості перед автомобілем).

Картка-завдання № 7

На дорозі з двостороннім рухом,яка має дві смуги руху, стоїть автобус на позначеній автобусній зупинці. У попутному напрямку рухається легковий автомобіль (див. рис.)

Рис. Виникнення аварійної ситуації на зупинці маршрутних автобусів.

Водій легкового автомобіля, не знижуючи швидкості руху, розпочав об’їзд автобуса. Тим самим пішохід, який вийшов з автобуса, обминає його спереду і виходить на проїзну частину. Оскільки водій легкового автомобіля не чекав появи пішохода і не бачив його руху перед автобусом, а пішохід, зі свого боку, не бачив легкового автомобіля, їхні шляхи перетнулися – у конфліктній точці може статися наїзд на пішохода.

Яких заходів повинен вжити водій легкового автомобіля для уникнення небезпечної ситуації?

(Водій легкового автомобіля повинен був вчасно передбачити можливий розвиток ситуації, посилити увагу, по можливості збільшити боковий інтервал, знизити швидкість і бути готовим до екстреного гальмування. У надзвичайній ситуації він міг уникнути наїзду на пішохода шляхом застосування безпечного маневру вліво й об’їзду пішохода.)

Картка-завдання № 8

На дорозі з двостороннім рухом, яка має дві смуги, стоїть автобус на позначеній автобусній зупинці. У зустрічному напрямку рухається легковий автомобіль. На тротуарі справа по ходу його руху навпроти автобуса перебуває група пішоходів (див. рис.)

Рис. Виникнення аварійної ситуації з вини недисциплінованого пішохода.

Перед роз’їздом легкового автомобіля з автобусом на проїзну частину може зненацька вийти пішохід, щоб устигнути сісти до автобуса, який стоїть на зупинці. У результаті виникає небезпека наїзду легкового автомобіля на пішохода.

Яких заходів повинен вжити водій легкового автомобіля для уникнення небезпечної ситуації?

(Автобус, який стоїть на зупинці, й перебуває на протилежному тротуарі групи пішоходів, особливо коли поблизу відсутній позначений пішохідний перехід, - сигнал водію для підвищення уваги до навколишньої обстановки. У цій ситуації він може уникнути наїзду на пішохода шляхом завчасного зниження швидкості, а у разі нагальної необхідності – і попередження пішохода про небезпеку, подавши звуковий сигнал та застосувавши екстрене гальмування.)

Картка-завдання № 9

На правій смузі двосмугової дороги у зоні позначеної зупинки трамвая стоїть автомобіль-фургон, другою смугою рухається легковий автомобіль, а на зупинці стоїть трамвай (див. рис.)

Рис. Аварійна ситуація у зоні зупинки трамвая.

Водій легкового автомобіля вирішив проїхати повз трамвай, адже з нього не виходять пасажири і до нього ніхто не прямує. Але в цей час спереду вантажного автомобіля на проїзну частину несподівано виходить людина, поспішаючи сісти у трамвай.

Оскільки і водій легкового автомобіля не бачить за вантажівкою пішохода, і пішохід з тієї самої причини не помічає, що їде легковий автомобіль, створюється небезпечна ситуація і передумови для дорожньо-транспортної пригоди.

Яких заходів повинні вжити водії легкового і вантажного автомобілів для уникнення небезпечної ситуації?

(Водій легкового автомобіля мав передбачити можливість виникнення небезпечної ситуації і бути готовим зупинити автомобіль у разі небезпеки. Водій вантажного автомобіля не повинен був ставити автомобіль у зоні, передбаченій для зупинки трамваїв.)

6. Підведення підсумків уроку.


Обговорюємо роботу груп та оцінюю роботу учнів на уроці.

6. Повідомлення та коментування домашнього завдання.


Опрацювати матеріал: Правила дорожнього руху України - розділ 18.


|Методичні розробки занять|Попередня|



^^вверх^^